Okres jesieni to jest dość trudnym okresem dla naszej skóry, która jest przyzwyczajona do gorących i słonecznych dni, niekiedy potrafi zacząć sprawiać problemy, robiąc się ziemistą, łuszczącą się i nadmiernie wysuszoną. Z jakiego powodu? To wszystko przez gwałtowne pogody, do których nasza cera nie jest jeszcze przyzwyczajona i nie chce się przyzwyczaić. Jak można jej pomóc nabrać ponownie świetności? Oto kilka porad.
Poza zmiennością pogody, która ma ogromnie wpływa na kondycję naszej cery i powoduje pogorszenie jej kondycji, należy również pamiętać, że nasza skóra po wakacjach może być ciągle zmęczona. Powszechnie wiadomo, iż promieniowanie słoneczne przyczynia się do wystąpienia fotostarzenia, zaburzenia pigmentacji czy czerniaka. Mając na uwadze te wszystkie wymienione czynniki, nie bądźmy zaskoczeni, że spoglądając z rana w lustro, nie jesteśmy zachwycone swoim wyglądem. Pora więc postawić zasadnicze dla nas pytanie: jak to zmienić?
Pielęgnuj swoją skórę codziennie!
Bardzo istotne jest, aby każdego dnia pilnować swojej rutyny pielęgnacyjnej. W gruncie rzeczy najważniejsza jest przecież systematyczność. Gdy cera dostaje jednakową porcję wartościowych dla jej działania składników, to odpłaca nam się przepięknym wyglądem. Z kolei, gdy zapominamy o takich kwestiach jak wykonanie demakijażu czy też zastosowanie kremów na noc, to nasza cera nie może się w całości regenerować w nocy. Analogicznie, gdy wyjdziemy z mieszkania bez zaaplikowania na buzię zabezpieczającej warstwy kremu, to nasza cera nie jest w stanie ochronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak zimno, wiatr czy zanieczyszczenie środowiska. Z tego względu konieczne jest, aby codziennie rano przemywać swoją buzię tonikiem, mleczkiem bądź płynem micelarnym, a potem zastosować krem pielęgnacyjno-ochronny do twarzy. Pielęgnacja ciała jest skuteczna, gdy powtarzamy wszystkie czynności codziennie.
Jak prawidłowo wybrać odpowiedni kosmetyk do swojego rodzaju skóry?
Następnym istotnym ważnym aspektem jest wybór odpowiednich produktów.
Kolejnym istotnym elementem jest dobór właściwych kosmetyków. Tutaj powinniśmy kierować się przede wszystkim dopasowaniem kosmetyku do wieku, dla którego jest on przeznaczony oraz do rodzaju cery, do której jest polecany. Panie po 25 roku życia szczególnie powinny pamiętać o zastosowaniu 2 rodzajów kremów: na dzień i na noc, a ponadto kremu pod oczy. Kiedyś kremy pod oczy stosowane były tylko po to, by zapobiegać zmarszczkom. W obecnych czasach nie stosujemy już tych reguł, gdyż na rynku istnieje bogata oferta kosmetyków do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu. Są to nie tylko kremy przeciwzmarszczkowe, także kremy utrzymujące nawilżenie, kremy o działaniu odżywczym czy kremy wzmacniające skórę naczyniową. Dobrze jest stosować tą samą kremów, a więc jeżeli zdecydujemy się na krem do twarzy, to warto wybrać także krem pod oczy z tej samej firmy. Słowem podsumowania: krem pod oczy powinna używać każda z nas, nie tylko, by zapobiegać powstawaniu zmarszczek i opóźniać [powstanie efektów procesu starzenia się skóry, lecz także by dbać o wrażliwe okolice oczu.
Baza pod makijaż? Niezbędna!
O ile na lato raczej staramy się nie ” przesadzić”, o tyle na jesieni należy zadbać o to, aby nasza cera pod makijażem była należycie nawilżona i zabezpieczona. Niezwykle istotne jest, aby przed aplikacją podkładu nałożyć krem nawilżający bądź odżywczy o delikatnej konsystencji. To zapobiegnie ewentualnemu łuszczeniu się skóry i pomoże makijażowi dłużej się trzymać, zapewniając skórze naturalny i wypielęgnowany wygląd. Również dobrym sposobem jest używanie w tym czasie pudru mineralnego albo podkładu. Należy jednak pamiętać, że nie może on być nadmiernie obciążający dla cery i nie może zapychać porów, lecz ma poprawić jej wygląd i działać ochronnie.
Jak dbać o cerę ze skłonnością do alergii?
Na szczęście żyjemy w czasach, w których każdy rodzaj skóry może otrzymać odpowiednią pielęgnację, nawet najbardziej wymagającą. Jeśli więc masz skórę szczególnie wrażliwą, a nawet atopową, warto zainwestować w tzw. emolienty, które nie tylko skutecznie odbudowują warstwę lipidową naskórka, ale także przywracają prawidłowy koloryt skóry, zapobiegają utracie wilgoci i hamują fizjologiczny proces starzenia się skóry. Co ważne, kosmetyki te działają przeciwświądowo, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry atopowej.
Każda pora roku ma inny wpływ na naszą skórę. Niestety jesień pozostawia skórę suchą i matową. Zimne, wietrzne, suche powietrze w pomieszczeniu i ubrania, które szczelnie okrywają naszą skórę, sprawiają, że ludzie są szczególnie wybredni i buntowniczy. Dlatego w tym trudnym czasie warto mieć go na oku i pomóc mu dostosować się do nowych warunków.