• Home Prawidłowe szczotkowanie zębów od najmłodszych lat dziecka
Prawidłowe szczotkowanie zębów od najmłodszych lat dziecka

Prawidłowe szczotkowanie zębów od najmłodszych lat dziecka

Higiena jamy ustnej jest dla człowieka bardzo istotną kwestią. Choć zęby należy szczotkować codziennie, a na wizyty kontrolne u dentysty stawiać się regularnie – tak nie wszyscy Polacy skłaniają się ku takim praktykom, przyczyniając się tym samym do chorób zębów, dziąseł, czy powstawania kamienia i próchnicy. O zdrowe zęby jednak należy jak najbardziej dbać i to już od najmłodszych lat stosując odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dzieci.

Kontrole jamy ustnej od najmłodszych lat

Przyjmuje się, iż na pierwszą wizytę kontrolną z dzieckiem należy udać się chwilę po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Jest to znak dla każdego rodzica, że należy swoją pociechę umówić do dentysty, który to od pierwszych miesięcy życia jest w stanie pomagać zachować zdrowe oraz białe zęby. Samo szczotkowanie zębów inaczej wygląda u osoby dorosłej, a inaczej u małych dzieci. Różnica jest również w samych szczoteczkach. Szczoteczki do zębów dla niemowląt są małe oraz miękkie co pozwala skutecznie zachować higienę jamy ustnej małego człowieka bez narażania go na podrażnienia twardym włosiem. Istnieją również specjalne silikonowe nakładki na palec dla rodzica, które zakończone są miękkim włosiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic jest w stanie precyzyjnie wyszczotkować każdy ząbek swego dziecka.

Szczoteczki do zębów w zależności od wieku

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się również typy szczoteczek do zębów. Gdy mały człowiek dorasta – wraz z nim zmieniają się preferencje szczoteczki do zębów, którą powinien używać do czyszczenia jamy ustnej. Miękka szczoteczka do zębów (https://a-manada.pl/szczoteczki-do-zebow-dla-dzieci), która stosowana jest u najmłodszych – z wiekiem zastępowana jest na szczoteczki z mocniejszym włosiem oraz innym jego ułożeniem. Rodzice zatem powinni pamiętać, aby regularnie zmieniać szczoteczki do zębów u swoich dzieci tak, aby te były stricte dopasowane do ich wieku. Pozwoli to zachować idealną czystość jamy ustnej oraz dbać o zęby, które przecież są główną wizytówką człowieka.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Zdrowe i białe zęby od najmłodszych lat

Prawidłowe szczotkowanie zębów od najmłodszych lat jest zatem bardzo istotną kwestią dla każdego rodzica. Techniki mycia zębów polecane przez szerokie grono dentystów oraz szczoteczki dopasowane do wieku to ważny element każdej porannej, oraz wieczornej toalety. Szczotkując rano i wieczorem zęby swoich dzieci – rodzice są w stanie uchronić je przed bólami spowodowanymi dziurami w uzębieniu oraz rzecz jasna próchnicą. Zdrowe dzieci to szczęśliwe dzieci, a biały oraz zdrowy uśmiech dziecka – to szczęście jego rodziców.